Proč chci založit komunitní zahradu v Teplicích?

Proč chci založit komunitní zahradu v Teplicích? Už roky přemýšlím o tom, jak to udělat, abychom žili více v souladu s přírodou a v kontaktu s dalšími rodinami s dětmi. Snila jsem o komunitním bydlení, kde bude společná zahrada. Děti by mohly spolu řádit, dospělí by mohli, ale nemuseli trávit více volný čas ve společnosti přátel.

Připadalo mi to trošku jako utopie. A pak jsem zjistila, že všude ve světě už fungují komunitní zahrady, dokonce už vznikají i v České republice. To je nápad! Komunitní zahrada splňuje všechny moje představy, až na to společné bydlení. A možná je to řešení ještě lepší a mnohem lépe proveditelné. A rozhodně levnější.

Komunitní nebo rodinná zahrada?

A tak jsem se rozhodla založit komunitní zahradu v Teplicích a pustila jsem se do hledání vhodného pozemku. S omezeným rozpočtem to nebyl úkol jednoduchý. Dokonce jsem si už myslela, že je to nemožné a začala jsem se poohlížet po klasické zahradě pro rodinu.

Ale to, co se nabízí mě moc neuspokojilo. 400m² je standardní rozměr zahrady v zahrádkářské kolonii. Když tam chci mít chatku, nějaké posezení a záhonky, tak už nezbyde moc místa pro řádění dětí. Navíc ceny takových zahrad mi připadaly přemrštěné.

A tak jsem hledala dál. Po dvou letech hledání jsem ho našla. Ideální pozemek pro komunitní zahradu.

A můžu to rozjet

V pondělí jsem ho objevila, do středy rozmýšlela, v pátek jela na prohlídku. V neděli se mi podařilo vyjednat výraznou slevu, v pondělí jsem zaplatila zálohu a podepsala rezervační smlouvu. A spustila sbírku na rozjezd komunitní zahrady na Hithitu.

Protože už mám dlouho v hlavě, jak bude zahrada fungovat, co vše tam chci mít a jak toho docílit, odhodila jsem všechny pochybnosti a projekt odstartovala. Znáte to také? Ten kritický hlas v hlavě, který vás začne zrazovat od nápadu dřív než ho stihnete zrealizovat.

 • Co když to nezvládnu?
 • Co když o to nebude zájem?
 • Co když se stane to a tamto?

Spoustu projektů, které jsem měla v hlavě jsem díky pochybnostem neuskutečnila. Tentokrát to už bude jiné. Akci Z jsem spustila a vy můžete pomoci tím, že si vyberete některou z odměn na Hithitu. A pokud se částka nevybere? Peníze dostanete zpět v plné výši ihned po ukončení sbírky.

A jaké mám předpoklady projekt dotáhnout ke zdárnému konci?

Mám zkušenosti se zakládáním nových firem. Přímo se vyžívám v tom, něco nového vybudovat. Hledat možnosti, jak překonat různé překážky. Mám za sebou vybudování a provozování vlastní prodejny potravin. Bez velkých investic jsem postupně vytvořila masážní a kosmetický salon s pobočkami ve třech městech.

I vy můžete pomoci založit komunitní zahradu

Odměny ve sbírce začínají už na 100 Kč. Vybrat si můžete například:

  • voucher na produkty zahrady
  • roční členství za zaváděcí cenu
  • účast na společenských akcích
  • a mnoho dalšího

Podívejte se tady, jak můžete pomoci ⇒⇒⇒

Že jste si žádnou odměnu nevybrali? Podívejte se tady, jaké jsou další možnosti vaší podpory. Nebo mi napište, jestli máte nápad na něco jiného. Určitě se domluvíme.

Líbí se vám nápad s komunitní zahradou? Pomozte ho sdílet mezi své přátele.

 

Marie Vavrochová
Mou vášní je přírodní léčba a prevence. Pomáhám lidem najít přírodní cestu ke zdraví a zbavit se únavy. Více o mně si můžete přečíst zde >> Napsala jsem pro vás e-booky 13 tipů, jak získat ihned více energie >> , e-book o příčinách únavy Jak se zbavit únavy - napořád >> a e-book o tom, jak se odrazit ode dna a začít měnit svůj život k lepšímu Vzlétnout k oblakům >> Dalším krokem na cestě k přírodě a ke zdraví je založení komunitní zahrady v Teplicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.