Jak vypěstovat strom z pecky a proč vlastně?

Až donedávna jsem si myslela, asi jako většina lidí, že pokud chci kvalitní ovocný strom s dobrou úrodou, musím si koupit v zahradnictví naroubovaný. Protože z pecky roste jen planý strom s nekvalitním ovocem.

Z omylu mě vyvedl Jaroslav Svoboda, autor knížky Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku, který získal spoustu zkušeností ze zahraničních permakultur a z praxe na vlastní ekofarmě. Jestli chcete mít bohatou zahradu s minimální potřebou údržby, pak tuto knížku určitě doporučuji.

Proč vznikla fáma, že z pecky vyroste jen planý strom?

Pokud chcete vypěstovat ovocný strom z pecky, musíte zasadit hodně pecek. Buď rovnou do hlíny, ideálně do kruhu. Místo si musíte označit, abyste mladý stromek neposekali. Nebo můžete sázet do květináčů, ale hned první rok vysadit na místo, aby mladé stromky neměly pokroucené kořínky.

Z mnoha pecek se ujme jen určité procento. Sázejte proto mnohem víc pecek, než potřebujete stromů. Postupně budete stromky probírat a nechávat si ty, které porostou lépe. Ale pozor: jako první začnou plodit plané stromy s malými, téměř nepoživatelnými plody. Často mají ostré listy. Ty můžete rovnou odstranit.

Na kvalitní ovoce si musíte počkat, nejpozději totiž začnou plodit právě ty nejlepší stromky. Proto si lidé myslí, že z pecky vypěstují jen plaňky.

Proč se vyplatí pěstovat stromy z pecky

Strom pěstovaný z pecky plodí později, než ten roubovaný ze zahradnictví. Ale oproti roubovanému má spoustu výhod:

  • ovoce má plnější chuť
  • lepší odolnost proti suchu díky kvalitnější a hlubší kořenové soustavě
  • lepší zdraví a odolnost proti různým chorobám
  • lepší přizpůsobivost podmínkám vaší zahrady díky tomu, že roste od semene
  • delší životnost
  • větší vzrůst a mnohem větší úroda v budoucnu

V naší zahradě budeme pěstovat široký sortiment ovoce. Už sázím pecky a semínka všemožného ovoce a uvidíme, co se ujme :-). Místa je tam dost. Pro začátek ale zasadíme i pár roubovaných stromků pro rychlejší úrodu.

Máte nějaké pecky nebo sazeničky, které nevyužijete a o které byste se rádi podělili? Napište mi. Budu moc ráda. Chybí mi hlavně pecky letního ovoce – švestky, meruňky, broskve, třešně, višně, slívy, blumy.

Chcete se k nám přidat?

Tagy:
Marie Vavrochová
Mou vášní je přírodní léčba a prevence. Pomáhám lidem najít přírodní cestu ke zdraví a zbavit se únavy. Více o mně si můžete přečíst zde >> Napsala jsem pro vás e-booky 13 tipů, jak získat ihned více energie >> , e-book o příčinách únavy Jak se zbavit únavy - napořád >> a e-book o tom, jak se odrazit ode dna a začít měnit svůj život k lepšímu Vzlétnout k oblakům >> Dalším krokem na cestě k přírodě a ke zdraví je založení komunitní zahrady v Teplicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.