Jak vypadá pozemek, kde vznikne komunitní zahrada?

Při hledání pozemku jsem měla několik požadavků:

  • musí být dostatečně velký, aby bylo dost prostoru pro hraní dětí
  • travnatá plocha pro vytvoření záhonků i pro pořádání různých akcí
  • stromy – spousta přírodního stavebního materiálu a míst pro hraní
  • potok – další možnosti her pro děti, ale hlavně zdroj vody
  • musí být v blízkosti města kvůli snadnému a rychlému dojíždění
  • k pozemku musí být příjezdová cesta

Najít pozemek, který splňuje všechny předpoklady mi trvalo dva roky. Buď byl pozemek příliš drahý, nebo nedostupný, nebo daleko od města.

Příjezdová cesta a vzdálenost z města

Největší problém byl právě s příjezdovou cestou a blízkostí do města. Spousta nabízených nestavebních pozemků je dostupná maximálně traktorem a ten v plánu pořizovat nemám :-D. A čím dále od města by zahrada byla, tím méně lidí by zřejmě bylo ochotných na zahradu dojíždět.

Nakonec jsem našla – 10 minut jízdy autem z centra města a dokonce 50 m od autobusové zastávky. Neuvěřitelné. A betonová příjezdová cesta vede přímo k pozemku.

Chtěla jsem spoustu stromů

A to z více důvodů:

  • stín v létě
  • široké možnosti řádění dětí – stavění bunkrů, domečků a klidně i domů ve větvích stromů
  • spousta stavebního materiálu zdarma, který využijeme pro vytvoření zázemí (ploty, sezení, aj), i na táboráky a grilování

Pozemek, který jsem nakonec našla, má listnaté stromy asi na polovině pozemku. Dá to sice hodně práce dát do pořádku neudržovaný listnatý lesík, ale věřím, že to postupně zvládneme. Už mám slíbenou pomoc jednoho tatínka. Umíte pracovat se dřevem, baví vás to a chcete také pomoci? Napište mi.

Travnatá plocha

Polovina pozemku je louka, což je skvělé. Nebude příliš těžké ji připravit na první sezónu. Tady budou záhonky a místo na posezení a pořádání různých akcí.

Potok

Potok byl spíše vysněný bonus. Díky němu bude moci časem vzniknout přírodní čistička vody a budeme mít zdroj pitné vody. Také bych ráda vybudovala koupací jezírko. Ale to zřejmě nebude hned.

Prozatím postačí zdroj vody na zalévání a místo pro hraní dětí v létě. Můžou si stavět přehrady, pouštět lodičky a určitě vymyslí spoustu dalších her.  Moc jsem nedoufala, že pozemek s potokem za rozumnou cenu najdu.

Velikost a tvar

Tak dlouho jsem si představovala vysněný pozemek do nejmenších podrobností, až jsem ho našla. Pozemek má ideálních téměr 10000 m². A ještě k tomu je to obdélník rozumných rozměrů a ne třeba dlouhá nudle, nebo prapodivně vykouslý tvar.

Kde je pozemek pro vznik zahrady

Pozemek je v Modlanech, u Kateřinského rybníka. Kousek od Obchodního centra Olympie. Po kliknutí na mapu se vám otevře mapa.Komunita teplice mapa

Chcete podpořit vznik komunitní zahrady? Na této stránce máte spoustu možností. 

Momentálně probíhá sbírka na portále Hithit, kde si můžete vybrat ze spousty odměn za váš příspěvek.

Chci se podívat na odměny

Marie Vavrochová
Mou vášní je přírodní léčba a prevence. Pomáhám lidem najít přírodní cestu ke zdraví a zbavit se únavy. Více o mně si můžete přečíst zde >> Napsala jsem pro vás e-booky 13 tipů, jak získat ihned více energie >> , e-book o příčinách únavy Jak se zbavit únavy - napořád >> a e-book o tom, jak se odrazit ode dna a začít měnit svůj život k lepšímu Vzlétnout k oblakům >> Dalším krokem na cestě k přírodě a ke zdraví je založení komunitní zahrady v Teplicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.