Stavíme přírodní plot z větví a proutí

 

Proč plot z větví a proutí?

  • je levný – dřeva je na pozemku víc než dost, nestál nás tedy ani korunu
  • je ekologický, až doslouží, využije se na topení
  • staví se rychle, když máte poblíž vhodné stromy k pokácení
  • může poskytnout úkryt ptáčkům, ale i jiným živočichům, kteří jsou pro zahradu důležití

Protože část pozemku je doslova zaplavená náletovými dřevinami, bylo stejně nutné stromy probrat a pokácet, aby se dalo lesíkem vůbec projít. Spojili jsme tak příjemné s užitečným a nemuseli řešit, kam s hromadou větví z pokácených stromů.

Začínáme stavět

Nejnáročnější bylo vyvrtat díry pro kůly do země, ale i to bylo během pár hodin hotové. Tam kde to šlo, jsme využili stromy na hranici pozemku. Ušetřili jsme si tak práci se stavěním kůlů.

plot z větví a proutí

Kůly jsme rozmístili do vzdálenosti 2 metrů a do hloubky cca 50 cm. Ideálně by bylo zasadit je ještě hlouběji  ale pro ušetření a zrychlení práce jsme použili půdní vrták, který dokázal vyhloubit díru právě jen těch 50 cm. Ukázalo se, že po propletení větvemi je hloubka dostačující a kůly stojí pevně.

Samotné proplétání už šlo hladce a zvládne ho i žena nebo děti. Pokáceli jsme slabé stromky, odstranili spodní tlustý kmen, který použijeme na něco jiného a nechali něco přes 4 metry, které jsme propletli střídavě mezi 3 kůly. Nic jsme nesvazovali, nepřitloukali. Jen skládali na sebe. Větve se do sebe krásně zamotaly a plot zpevnily. Pokud máte kratší větve, budete muset dát kůly blíže k sobě.

Plot z větví a proutí

Až bude plot hotový, necháme ho obrůst popínavkami, tím se ještě zpevní. Protože takový plot nevydrží věčně (dřevo není nijak ošetřené), podél plotu zasadíme proutky z vrby, které rostou velmi rychle. Už za rok tak můžeme začít tvarovat nový plot a až plot z větví doslouží, bude živý plot plně funkční.

plot z větví a proutí

Plot ještě není hotov, pokud si chcete vyzkoušet, jak se takový plot staví a zároveň se vyvětrat a pročistit si hlavu, vyplňte tenhle formulář a napíšeme vám, kdy se můžete zúčastnit různých prací na tvorbě zahrady.

 

Jak se vám plot líbí? Napište nám.

 

Marie Vavrochová
Mou vášní je přírodní léčba a prevence. Pomáhám lidem najít přírodní cestu ke zdraví a zbavit se únavy. Více o mně si můžete přečíst zde >> Napsala jsem pro vás e-booky 13 tipů, jak získat ihned více energie >> , e-book o příčinách únavy Jak se zbavit únavy - napořád >> a e-book o tom, jak se odrazit ode dna a začít měnit svůj život k lepšímu Vzlétnout k oblakům >> Dalším krokem na cestě k přírodě a ke zdraví je založení komunitní zahrady v Teplicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.